Що таке біткоїн. Пояснюємо простими словами

Технології

Біткоїнів не можна доторкнутися. Це не купюри та не монети. З електронними грошима на банківській картці біткоїни теж мають мало спільного. Біткоїни – це цифрові гроші зі своїми правилами проведення операцій, які неможливо порушити.

Біткоїн працює на блокчейні – цю систему порівнюють з великою книгою, що містить всі записи про те, що відбувається з криптовалютою. І у кожного власника біткоїну на руках є самостійна, але ідентична іншим копія цієї книги.

Записи у всіх книгах — правдиві та однакові. Ні банки, ні уряд, ні автор криптовалюти не може підробити ці записи. Іншими словами, у блокчейні немає єдиного контролера, система керується багатьма учасниками. Побудована на математичних обчислення система захищає цифрову валюту від підробки або злому.

Біткоїни генеруються мережею майнерів, які можуть бути як великими компаніями, акції яких торгуються на фондовій біржі, так і фізичними особами, які здійснюють майнінг у себе вдома.

Якщо ліміт традиційних валют необмежений, то біткоїнів не може бути більше 21 млн. Більшість біткоїнів вже згенерували, вони знаходяться в обігу. Частина монет втрачена назавжди, а точніше близько 30% всього об’єму біткоїнів (власники деяких гаманців забули від них пароль).

Біткоїни «з’являються на світ» завдяки майнерам («добувачам»). Майнінг – процес генерації криптовалюти за допомогою обчислювального обладнання. За видобуток біткоїнів майнери одержують винагороду.

Приклад вживання на «Секреті»

«Інвестор може вважати біткоін міхуром або матір’ю всіх пірамід, але якщо цей міхур отримав ринкову оцінку і користується популярністю, то за великим рахунком йому наплювати, міхур це чи ні. Головне його завдання — вчасно увійти до активу та вчасно з нього вийти з прибутком чи мінімальними втратами».

(Представник біржі криптовалют Garantex Тетяна Максименко – про волатильність біткоїну.)

Нюанси

  • Курс біткоїну не підпорядковується банкам та фінансовим регуляторам. Однак і стабільним його точно не назвеш. Вартість цієї криптовалюти (як і багатьох інших) здатна робити скажені стрибки і вгору, і вниз. Ринок криптовалют виявився сприйнятливим, наприклад, до твітів Ілона Маска. Заяви мільярдера вже багато разів обрушували біткоїн, а потім знову підносили його на вершину.
  • Біткоїном називають і криптовалюту, і платіжну систему, яка її використовує.
  • Дослідники виявили кілька причин шаленої популярності біткоїну. Серед них — недовіра учасників ринку до світової фінансової системи та традиційних валют, бажання приховати свої транзакції, а також інтерес користувачів до електронних грошей та технологій здійснення платежів.

Факт

Засновник Facebook Марк Цукерберг назвав одного зі своїх домашніх козлів Біткоїном. Бізнесмен не пояснив, чому дав тварині таку кличку, але аналітики відразу почали передбачати вибухове зростання першої криптовалюти.

Критика

Біткоїн часто використовують для незаконного переміщення капіталу. «Я не вітаю валюту, яку з радістю використовують викрадачі людей, здирники і так далі. Мені також не подобається викладати кілька зайвих мільярдів доларів тому, хто щойно винайшов новий фінансовий продукт. Думаю, я маю скромно заявити, що це прокляте створення просто огидне і суперечить інтересам людства», — заявив відомий інвестор Чарльз Мангер.

Його партнер і ще культовіший інвестор Уоррен Баффетт вважає, що криптовалюта не має жодної фундаментальної цінності — на відміну від акцій, за якими стоїть частка у справжньому, реальному бізнесі. Про це він заявив у інтерв’ю CNBC. “Все, що дають криптовалюти, це надія на те, що в майбутньому хтось заплатить за них більше, ніж ви”, – пояснив Баффетт.

Практика

Моду на криптовалюти, зокрема на біткоїн, порівнюють із золотою лихоманкою в Америці в середині ХІХ століття. Видобуток біткоїнів приносить мільйони доларів виробникам відеокарт та іншого обчислювального обладнання. Коли ціна на біткоін зростає, енергетики попереджають про можливі аварії, тому що електромережі можуть не впоратися із величезними навантаженнями. Обсяг електроенергії, що споживається при майнінгу біткоїну, величезний. Тому вчені бачать у біткоїні загрозу зміни клімату.

Оцініть статтю
Додати коментар