Як очистити телефон від вірусів

Android

Далеко не один користувач Android-пристрою в якийсь момент помічав суттєві зміни у поведінці його гаджета. Однією з найімовірніших і найчастіших причин є вірусне зараження.

Помилково вважати, що віруси та трояни є загрозою для комп’ютерів і ноутбуків. Враховуючи поширеність мобільних гаджетів, безліч додатків для них та наявності доступу до Інтернету, заразити смартфон зараз не так складно.

Как удалить вирус с Андроида на телефоне? Инструкция+полезные советы

Настільки підвищену увагу зловмисників до мобільних гаджетів легко пояснити. Зараз телефони використовуються зовсім не лише для дзвінків та SMS. Це також засіб для надсилання конфіденційної інформації, інструмент для банківських операцій, роботи з електронною валютою та багатьом іншим.

Тому для будь-якого користувача дуже важливо знати про характерні ознаки вірусного зараження, а також про свободи боротьби зі шкідливими програмами, які справді будуть ефективними в такій ситуації.

Симптоми зараження

Перед тим як перевірити свій Android-телефон на віруси, потрібно зрозуміти, що загроза дійсно є, і девайс виявляє ознаки зараження.

Іноді користувач може навіть і не здогадуватися, чи є віруси на його Android-девайсі, оскільки вони часом себе ніяк не проявляють. Або сам власник гаджета просто не звертає жодної особливої ​​уваги на зміни, вважаючи це банальним системним глюком.

Але все ж таки є кілька способів для того, як зрозуміти, що на вашому телефоні дійсно знаходиться вірус, і від цього Android починає страждати. Шкідливу програму потрібно не тільки вирахувати, але й потім постаратися максимально швидко та акуратно видалити. Інакше він може забратися ще глибше і вивести пристрій з ладу.

Зараження смартфона

До симптомів зараження можна віднести такі ознаки:

  • Пристрій починає повільно працювати , довго включається, мимоволі йде на перезавантаження.
  • Якщо відкрити історію дзвінків або СМС, там будуть виклики та повідомлення, які ви не надсилали.
  • З рахунку з незрозумілих причин почали пропадати гроші.
  • При відкритті браузера або просто на робочому столі з’являються рекламні блоки, які не стосуються сайту або програми на пристрої.
  • Мимоволі включається функція Wi-Fi або мобільні дані, запускається камера, встановлюються невідомі та підозрілі програми.
  • Не вдається отримати доступ до свого додатку банку, електронного гаманця або з цих рахунків зникли гроші.
  • Сторонні люди надсилають через ваш обліковий запис у соціальних мережах повідомлення, підозрілі посилання.
  • Пристрій блокується, і на екрані з’являється напис із вимогою сплатити штраф або заплатити гроші, щоб розблокувати телефон.
  • Деякі програми та інструменти не хочуть відкриватися, відсутній доступ до файлів та папок, не працюють кнопки.
  • Під час запуску програм з’являється повідомлення з помилкою.
  • У диспетчері завдань постають невідомі процеси, на робочому столі нові ярлики додатків.
  • Антивірус, раніше встановлений на заражений смартфон, не відкривається або взагалі сам пішов.
  • Акумулятор почав помітно швидше за звичайне втрачати заряд.
Файли з вірусами

Все це вказує на те, що з великою ймовірністю на Android-пристрої виявився вірус.

Зараз багато сервісів пропонують в режимі онлайн швидко перевірити ваш Android телефон на віруси. Але ефективність таких сайтів не завжди висока. Плюс необхідно точно бути впевненим, що сам сайт із перевірки не призведе до додаткового зараження.

Орієнтуйтесь на характерні ознаки. Поява одного з них вказує на необхідність провести сканування пристрою.

Методи перевірки

Існує кілька способів, як можна видалити віруси зі свого Android.

Для цього можна скористатися такими методами:

  • антивірусне ПЗ;
  • видалення через вхід у безпечний режим;
  • допомога комп’ютера;
  • скидання налаштувань;
  • перепрошивка.

Тепер докладніше про те, як видалити шкідливий вірус з телефону, скориставшись тим чи іншим способом.

Антивірусні програми

Найпростіше прибрати вірус зі свого Android-телефону за допомогою спеціального програмного забезпечення.

Для цього потрібно відкрити магазин програм або відвідати офіційний сайт розробника антивірусного ПЗ для мобільних пристроїв. Далі завантажується один із популярних антивірусів, програма запускається, сканує телефон.

При вдалому розкладі додаток виявить вірус або троян, і запропонує його видалити, вилікувати, відправити в карантин та ін.

Проблема лише в тому, що таким методом не лише вдається позбавитися вірусу повною мірою на Android-телефоні, оскільки діють антивіруси приблизно в 30-40% випадків. Це зумовлено стійкістю багатьох шкідливих програм для видалення.

Антивірусні програми

І якщо після застосування антивірусу ситуація не змінюється, потрібно шукати альтернативні способи видалити стійкий до видалення вірус і домогтися очищення Android-телефону. Навіть вручну, якщо доведеться.

Безпечний режим

Якщо виконати успішне видалення вірусів зі свого Android телефону попереднім методом не вдалося, тоді можна скористатися альтернативним рішенням. Тут також проводиться чищення пристрою, але тільки через безпечний режим.

Ефективність такого способу обумовлена ​​тим, що при активації безпечного режиму віруси, що проникли в девайс, перестають себе проявляти, і практично не перешкоджають видаленню.

Щоб зайти в цей чарівний режим, потрібно затиснути кнопку відключення пристрою, вибрати у меню “Вимкнути живлення” (або схожа назва) і затиснути палець на екрані на цьому написі. Повинне з’явитись повідомлення про перехід у необхідний користувачеві безпечний режим. Підтвердіть дію кнопкою OK.

Перехід у безпечний режим

Якщо це Android версії 4.0 і старіше, тоді потрібно вимкнути пристрій, а потім його увімкнути. Коли на дисплеї з’явиться логотип Android, одночасно натисніть кнопки зменшення та збільшення рівня гучності. Тримайте їх, доки девайс повністю не завантажиться. Це також дозволить увійти до безпечного режиму.

Увійшовши до нього, запустіть сканування антивірусною програмою.

За наявності рутированного телефону (root-права), і ви точно знаєте проблемний файл, його назву, можна відкрити файловий менеджер, знайти цей файл і видалити.УВАГА. Віруси та трояни найчастіше знаходяться всередині власного тіла, мають вигляд файлу з розширенням apk і розташовуються на шляху system/app.

Щоб знову повернутися до звичайного режиму, знову перезавантажте телефон.

Але це не останній спосіб, як можна знайти прониклий вірус та видалити його на Android-телефоні.

Видалення через ПК

Якщо виникла потреба видалити рекламний вірус зі свого Android, троян або іншу шкідливу програму, можна скористатися можливостями свого комп’ютера або ноутбука.

Підключення смартфона до ПК

Це досить ефективний метод почистити свій Android від усіляких вірусів самостійно, та ще й безкоштовно. Цей спосіб допомагає, якщо мобільний антивірус не виконує своїх функцій належним чином, або ж при його запуску в безпечному режимі він не хоче нормально функціонувати.

Використовуючи ПК або ноутбук, позбавитися вірусного зараження цілком можливо двома такими способами:

  • через антивірус для ПК ;
  • за допомогою файлового менеджера.

Якщо ви вирішили самостійно і безкоштовно почистити від вірусів, що накопичилися, свій Android-телефон, можна почати з перевірки комп’ютерним антивірусом. Для цього потрібно спочатку підключити свій мобільний пристрій до будь-якого ПК через USB. Якщо у вас є флешка, тоді на ПК має з’явитися 2 розділи. Це внутрішня пам’ять і, відповідно, картка пам’яті.

Клацнувши по них правою кнопкою миші, у контекстному меню виберіть пункт перевірки на віруси. Або запустіть саму антивірусну програму і виберіть виявлений телефон і картку пам’яті як об’єкти для сканування.

Сканування через ПК

Але проблема в тому, що мобільні віруси не завжди є ідентичним комп’ютерним. Через це програма, заточена під перевірку вірусів на ПК, може просто не побачити їх на мобільному пристрої. Але спробувати все одно треба.

Існує інший варіант, як почистити телефон на базі Android від різних непотрібних вірусів, використовуючи для цього ПК.

У цьому випадку рекомендується заздалегідь отримати права так званого суперкористувача (root-права), а також активувати функцію налагодження USB. Далі заражений пристрій стандартним способом підключається до ПК, файловий менеджер типу Android Commander запускається на комп’ютері. Потрібно знайти файли з розширенням apk, які і викликають максимальні підозри, і могли спровокувати вірусне зараження.

Заводські налаштування

Якщо ніяк не вдається прибрати вірус або троян на своєму смартфоні під керуванням Android, доведеться йти на більш рішучі та серйозні заходи.

Для початку можна спробувати скинути девайс до заводських налаштувань. Але в цьому випадку користувацькі програми, налаштування та ряд даних зникнуть. Їх доведеться відновлювати. Тому, по можливості, попередньо збережіть все необхідне, перенесіть на ПК або просто скопіюйте на картку пам’яті.

Скидання до заводських настройок

Щоб прибрати вірус або троян на смартфоні під керуванням мобільної ОС Android, спробуйте виконати скидання до заводських налаштувань. Найпростіше, як показує досвід та практика, зробити це саме через системне меню. Такий варіант буде актуальним, якщо пристрій не заблокований і функції ОС доступні.

Тут потрібно відкрити “Параметри” (Налаштування), знайти розділ “Резервне копіювання та відновлення” і там тапнути на “Скинути до заводських налаштувань”. Назви розділом можуть дещо відрізнятися, але принцип скрізь однаковий.

Якщо скидання таким чином виконати не вдається, тоді можна скористатися альтернативною, але більш дієвою функцією Hard Reset. Цей метод приходить на допомогу у тих ситуаціях, коли жоден із розглянутих раніше способів результату так і не дав.

Залежно від конкретного Android-смартфону доступ до меню Recovery може дещо відрізнятися. Найчастіше для входу потрібно затиснути кнопку збільшення гучності при включенні пристрою, або кнопку зменшення рівня шуму. Щоб переконатися в правильності дій, загляньте в посібник з експлуатації.

Відкривши Recovery menu потрібно знайти опцію, яка називається Factory Reset. На деяких девайсах зустрічається довша назва Wipe Data Factory Reset. Але за фактом це той самий пункт, який потрібно знайти у списку.

Пункт Wipe Data/Factory Reset

Метод перепрошивки

Перепрошивка по суті є процедурою перевстановлення мобільної операційної системи. І якщо для комп’ютерів і ноутбуків це досить поширене явище, то для мобільних пристроїв це вважається крайнім заходом.

Щоб успішно виконати переустановку операційної системи, необхідно мати у своєму розпорядженні:

  • прошивку, дистрибутив для свого мобільного пристрою;
  • root-права;
  • програму для інсталяції прошивки;
  • комп’ютер;
  • кабель USB;
  • або картку пам’яті із завантаженими на неї інсталяційними файлами.

Для всіх пристроїв та конкретних моделей випускаються відповідні прошивки. Тому цю роботу краще довірити профільним спеціалістам.

Як запобігти зараженню

Об’єктивно найкращим способом захиститись від вірусного зараження є недопущення появи шкідливих програм на своєму мобільному Android-пристрої.

Зробити це не так складно, якщо дотримуватися кількох правил.

Запобіжні заходи можна представити в наступному вигляді:

  • Використовуйте лише програмне забезпечення, яке знаходиться в офіційному маркеті для Android-пристроїв, або пропонується для завантаження з офіційного сайту розробника. Від будь-якого роду зламаних програм та додатків, що прийшли з сумнівних джерел, краще відмовитись.
  • Намагайтеся регулярно оновлювати операційну систему свого телефону. Оновлення, які надсилає розробник, не лише додають та покращують функціонал, але також і закривають виявлені вразливості. Саме їх шкідливі програми використовують, щоб проникнути у телефон та наробити там справ.
  • Обов’язково встановлюйте мобільну антивірусну програму. При цьому завжди намагайтеся залишати її увімкненою. Якщо якась програма, завантажена з сумнівного джерела, для своєї роботи вимагає відключити антивірус, негайно видаляйте цю програму і відмовляйтеся від установки.
  • Якщо мобільний девайс використовується як електронний гаманець, не дозволяйте стороннім людям користуватися вашим телефоном, відкривати невідомі файли, заходити в Інтернет, входити до додатків банків та електронних платіжних систем під своїм логіном та паролем.
Захист смартфона

Уважність та обережність є найкращими засобами для боротьби з вірусними зараженнями.

Але якщо проблем уникнути не вдалося, якесь вірусне програмне забезпечення або троян все ж таки проникли на смартфон під керуванням ОС Android, скористайтеся одним з представлених методів боротьби з ними.

Починайте завжди з антивірусів. Якщо це не дає бажаного результату, переходьте до більш серйозних заходів, аж до перепрошивки. Це краще, ніж дозволити зловмисникам заволодіти вашим електронним гаманцем.

Дотримуйтесь правил безпеки та уникайте сумнівних програм, які встановлюються на Android-смартфони.

Оцініть статтю
Додати коментар