Ще в 2021 Apple відмовилася від пам’яті в 64 ГБ. Флагмани, у тому числі нові iPhone 14 тепер випускають від 128 ГБ і вище, але навіть такі обсяги не панацея і місце на пристрої колись та заповниться. Згодом будь-який гаджет обростає непотрібними файлами та забиває кеш. У цій статті ми розберемося, навіщо його потрібно чистити, як правильно це робити і які програми нам у цьому допоможуть.
Навіщо чистити кеш
По суті, кеш (від англ. “схованка”) – це місце, де зберігаються дані, до яких система, додатки або браузер звертаються, щоб скоротити час завантаження. Наприклад, браузер Safari запам’ятовує ваші паролі, пошукові запити та зберігає сторінки, на які ви заходили. А месенджери на кшталт WhatsApp або Telegram копять гігабайти посилань, відео, войсів, мемів та інших картинок. Ці файли захаращують пристрій: забивають його пам’ять і гальмують систему, тому від сміття періодично потрібно позбавлятися. Однак у користувачів системи iOS, на відміну від Android, немає єдиної чарівної кнопки, натиснувши на яку, можна швидко та безболісно очистити кеш. І тому є кілька інших способів.
Як очистити кеш браузера на iPhone
Найпростіший спосіб почистити кеш – це перезавантажити пристрій. Частина тимчасових файлів видаляється, але якщо цього недостатньо, варто звернути увагу на браузер Safari. Все-таки інтернетом все користуються часто, а значить, і непотребу в браузері вистачає. Для очищення відкрийте «Налаштування» iPhone, прокрутіть трохи вниз (Safari буде серед рідних програм) та натисніть на іконку браузера. Потім виберіть «Очистити історію та дані» та підтвердіть дію. Якщо хочете дізнатися, які саме сайти займають найбільше місця і скільки вони важать, то, зайшовши до браузера, спустіться ще нижче і натисніть на «Додатки», а потім на «Дані сайтів». Ваш пристрій покаже список веб-ресурсів, які найбільше заповнили пам’ять.
Як очистити кеш додатків та месенджерів
Крім браузера, можна очистити і кеш встановлених програм на iPhone. Хоча не всі програми мають таку функцію. Наприклад, у «Підкастів» можна видалити не всі дані, а окремі випуски. Для цього потрібно зайти в «Налаштування» → «Основні» → «Сховище iPhone» та клацнути на іконку. У додатку буде кнопка «Редагувати»: вибираєте, який випуск уже прослухали, та видаляєте. Як варіант також можна зайти в програму та клацнути на «Завантажити програму». У такий спосіб звільниться місце, але програма збереже всі документи та дані, після чого її можна буде перевстановити з App Store, клацнувши на іконці на екрані смартфона. Є й радикальніший спосіб: просто видалити додаток. Щоправда, у разі всі дані про нього також зникнуть.
Месенджери мають свої особливості. Їх також можна завантажити та видалити з iPhone та iPad, але краще очистити кеш із самих програм. Наприклад, заходимо в Telegram, вибираємо “Налаштування” → “Дані та пам’ять” → “Використання пам’яті” → “Очистити кеш Telegram”. Можна провести ревізію і по окремих чатах і навіть вибрати, що саме в них видалити фото, відео або файли. Клацаєте каналом, вибираєте непотрібне, а потім натискаєте кнопку «Очистити». Також тут можна вибрати максимальний розмір кешу і період, протягом якого Telegram його зберігатиме.
У WhatsApp перейдіть до «Налаштування» → «Дані та сховища» → «Управління сховищем». Вибираємо тут файли, яких хочемо позбутися, і видаляємо. На відміну від Telegram, тут немає єдиної кнопки очищення кешу, тому доведеться поюзати кожен чат окремо.
Очищення кешу через комп’ютер
Почистити кеш на iPhone або iPad можна за допомогою комп’ютера. Для цього потрібно створити резервну копію, а потім відновити ці дані. Підключаємо пристрій через кабель USB до комп’ютера, заходимо в iTunes, вибираємо свій девайс і знаходимо в ньому розділ «Огляд». Праворуч у графі «Резервні копії» ставимо галочку «Цей комп’ютер» та «Зашифрувати локальну копію» та створюємо пароль, який нам пропонують. А потім натискаємо кнопку «Створити копію зараз». У ній запишуться тільки головні файли, а все супутнє сміття залишиться. Після чого заходимо в “Налаштування” → “Apple ID” → “Локатор” і відключаємо там функцію “Знайти iPhone”. Повертаємося в iTunes та клацаємо на «Відновити з копії». Оцінити, скільки місця звільнилося, можна у «Сховищі iPhone».
Корисні програми, щоб видалити кеш
Cleaner
Рейтинг в App Store: 4,1
Платформа: iOS
Почистить кеш iPhone та iPad, але, крім цього, є в нього інші переваги. Наприклад, воно може знаходити схожі знімки та скріншоти, чистити контакти без телефону або електронної пошти, перевіряти стан акумулятора. У преміум-версії є автоочищення дублікатів фото. Також Cleaner вміє стискати фото і відео, щоб вони займали менше місця в пам’яті телефону, і об’єднувати контакти, що повторюються, в один клік.
Cleanup
Рейтинг в App Store: 4,8
Платформа: iOS
Крім видалення кешу, вміє об’єднувати контакти, що повторюються на телефоні. З цікавих бонусів можна зберігати фотографії та відео в спеціальному «секретному» місці, а ролики, які ви хочете видалити, сортувати за розміром. Платний тариф дозволяє видаляти схожі знімки, а, як стверджують розробники, додаток ще й підкаже, яке фото краще залишити. Критеріїв відбору кілька: якщо на знімку ви дивитеся в камеру, посміхаєтеся, є хороший фокус або раніше редагували або додавали його в обране. Також у преміум-версії немає реклами.
Dedupe Phone Cleaner
Рейтинг в App Store: 4,6
Платформа: iOS
Є «розумне сканування»: воно автоматично знайде файли, що повторюються, щоб потім ви могли їх видалити в пару кліків. Є також захищене паролем із Touch ID секретне місце, в якому, наприклад, можна зберігати контакти. Також Dedupe Phone Cleaner запропонує поради, як найкраще звільнити місце на телефоні. У преміум-версії є резервне копіювання телефонної книги в iCloud і немає реклами. З мінусів — програма не має щомісячної підписки.
FoneEraser
Платформа: PC, Mac
Встановлюється як стандартна програма на комп’ютер (є версія як Windows, так і Mac) і підключається до iPhone, iPad або iPod. Є три режими: низький, середній та високий рівень очищення. Розробники запевняють, що, на відміну від інших програм, у FoneEraser стерті файли відновити неможливо, тому дані будуть краще захищені, якщо ви вирішите продати ваш пристрій. З мінусів – пробна версія обмежена 15 днями. Ціни починаються від $ 19,95 на місяць при встановленні на один комп’ютер. Можна придбати довічну ліцензію за $49,95 для трьох пристроїв.
Скидання до заводських налаштувань
Якщо всі ці варіанти вам не підходять, тобто і радикальніший спосіб позбутися сміття — повністю скинути iPhone до заводських налаштувань. Щоб зберегти налаштування, заздалегідь створіть резервну копію: “Налаштування” → “Apple ID” → “iCloud” → “Резервна копія в iCloud”. За замовчуванням iPhone сам її щодня створює, але так у вас буде остання версія. Втім, можна обійтися і без цього, якщо вирішите взагалі запустити девайс з нуля. Відкатати його можна так: «Налаштування» → «Основні» → «Перенесення або скидання iPhone» → «Стерти контент та налаштування». Після цього видаляться всі дані, включаючи фото, відео, додатки, збережені паролі, також ці заходи відв’яжуть від смартфона Apple ID. Після цього доведеться все встановлювати заново, але на що не підеш, щоб звільнити місце.