Що таке хмарні обчислення?

Програми

Всі ми чули про «хмару», але для багатьох з нас воно залишається чимось незрозумілим. Дізнайтеся, чому «хмара» — це технологія, яка життєво необхідна не тільки бізнесу, а й звичайним людям.

Що таке хмарні обчислення та як вони працюють?

Швидше за все, навіть якщо ви нічого не знаєте про послуги хмарних обчислень, ви, ймовірно, все ж таки використовували їх у якийсь момент.

“Хмарні обчислення” (або коротко “хмара”) мають на увазі завдання та послуги, які надаються або розміщуються за допомогою Інтернету на платній основі. Дані вже давно можна зберігати, обробляти та контролювати у глобальній мережі, але хмарні обчислення дозволяють робити це у значно більшому масштабі.

Насамперед, важливо уточнити: хмара не є повністю віртуальною. Нехай файли не зберігаються безпосередньо на вашому комп’ютері, вони все одно розміщені на фізичному обладнанні в іншому місці. Коли ви завантажуєте щось у хмарне сховище, наприклад Dropbox, файл відправляється через Інтернет на сервер – реальний сервер. Постачальники хмарних послуг мають сотні та тисячі фізичних серверів, відомих під загальною назвою «серверні ферми», які розташовані в центрах обробки даних у різних країнах.

Отже, спрощено кажучи, хмара є розкиданими по всьому світу серверами і центрами, в яких зберігаються і обробляються дані. По суті це цифровий простір, в якому ви можете розмістити всі свої файли. За допомогою хмари можна отримати доступ до даних з будь-якого пристрою, якщо воно має підключення до Інтернету.

Коли ви розміщуєте файл у хмарі, ви зберігаєте його в Інтернеті. Будь-яка людина, яка має необхідні ресурси та інфраструктуру, може створити власну хмару, але це складно і недешево. Тому, коли ми говоримо про хмарні служби, ми говоримо про рішення високого рівня, запропоновані спеціальними постачальниками, наприклад Dropbox.

Як приклад можна навести електрику. Установка власного генератора в кожному будинку коштує дуже дорого і вимагає масштабного обслуговування. Натомість є постачальники енергії, що експлуатують, по суті, один великий генератор, до якого кожен може отримати доступ, і ми просто платимо за те, що використовуємо. Так само набагато ефективніше і економніше дозволити провайдеру хмарних послуг розміщувати і зберігати ваші дані, ніж створювати власну інфраструктуру.

Функції, крім послуг хмарного зберігання

Хоча на найпростішому рівні хмара є рішенням для мережного зберігання даних, воно включає різні служби хмарних обчислень. Їх можна розділити на три основні напрямки: інфраструктура як послуга (IaaS), платформа як послуга (PaaS) та програмне забезпечення як послуга (SaaS).

  • Інфраструктура як послуга (IaaS)  означає, що провайдер хмарних послуг пропонує серверний простір для різних цілей, від зберігання даних до веб-хостингу. У цьому випадку ви керуєте даними, веб-сайтом або програмами та обслуговуєте їх самостійно, а провайдер хмарних послуг лише надає обчислювальні ресурси.

Використання Dropbox для  зберігання файлів  є прикладом IaaS. Ви можете отримувати, змінювати та додавати дані на свій розсуд, в той час як Dropbox надає сервери для їх розміщення. Майже всі веб-сайти, які ви відвідуєте, розміщені у хмарі за допомогою моделі IaaS.

  • Платформа як послуга (PaaS)  схожа на IaaS, але надає провайдеру трохи більше контролю. У минулому розробка програмного забезпечення та його локальне тестування були витратним завданням з погляду часу, грошей та місця. PaaS служить віртуальною платформою для бекенд-розробки та тестування в Інтернеті; управління всіма серверами та системами зберігання даних бере на себе провайдер. Такий підхід дозволяє уникнути надмірних витрат за локальної розробки та тестування за рахунок використання віртуального рішення.
  • Програмне забезпечення як послуга (SaaS)  означає будь-яке програмне забезпечення, яке запускається через хмару. Як приклад можна навести  Hellosign . За допомогою цієї програми можна підписувати юридичні документи через Інтернет в електронному вигляді. Ви можете отримати доступ до програми на запит і працювати з файлами з будь-якого пристрою. Як інший приклад SaaS можна згадати веб-програму Grammarly, яка запускається онлайн прямо у веб-браузері.

Простіше кажучи, моделі IaaS забезпечують максимальний контроль над ресурсами та призначені для адміністраторів, які займаються хостингом та зберіганням даних; моделі PaaS забезпечують менший контроль та призначені для розробників ПЗ; моделі SaaS пропонують найменший контроль та призначені для рядових користувачів.

Які типи хмари?

Існує чотири основні типи хмарних середовищ, які можуть бути використані у будь-якій ІТ-інфраструктурі.

Загальнодоступна хмара – Це хмарні служби, які може використовувати будь-яка людина. Прикладами таких служб є Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud & Google Drive, iCloud та Dropbox. Кожен користувач Dropbox орендує частку його серверного простору. Загальнодоступна хмара схожа на великий офіс, де кожен кінцевий користувач має власний стіл із ящиком, що замикається на замок. Цей захищений виділений простір також називають віртуальною машиною. Віртуалізація дозволяє кожному кінцевому користувачеві мати власну віртуальну машину в окремому безпечному просторі на одному фізичному сервері. Крім віртуальних машин, існують і віртуальні сервери. Таким чином, віртуалізація дає змогу використовувати фізичне обладнання сервера максимально ефективно. 

Приватна хмара  значно відрізняється, тому що для кожного клієнта виділено окрему віртуальну машину та хмарну інфраструктуру. Всі дані, як і раніше, розміщені в мережі Інтернет, але сервер, на якому вони знаходяться, ваш і тільки ваш. Приватну хмару можна використовувати для додаткової безпеки або підвищення продуктивності.

Гібридні хмари  використовують як внутрішні сервери, так і сервери загальнодоступної хмари, таким чином ви можете зберігати більш важливі або конфіденційні документи в приватній хмарі, а все інше – у загальнодоступному.

Мультіхмара  – це використання декількох загальнодоступних хмар, а не поєднання приватної та загальнодоступної хмари, як у гібридному варіанті. Зазвичай це тому, що різні постачальники хмарних послуг пропонують різні послуги, і вони можуть знадобитися однієї компанії.

Як організації використовують хмару?

Коли йдеться про бізнес, переваги хмарних обчислень виходять далеко за межі простого рішення для зберігання даних. Ця технологія стала важливим фактором підвищення продуктивності, ефективності, зростання компаній. Використання хмари також оптимізує організацію сучасних робочих місць. Ось деякі переваги хмарних обчислень для бізнесу.

  • Скорочення витрат.  Виконання всіх завдань на власні ресурси обходиться надзвичайно дорого. Але навіщо потрібні локальні ІТ-системи та обладнання, коли є хмара? Оплата за фактом використання допомагає значно скоротити витрати не лише на обладнання, а й на персонал та споживання енергії. Крім того, чим менше часу ви витрачаєте на вирішення питань ІТ, тим більше часу можете приділити досягненню своїх цілей.
  • Аварійне відновлення.  Резервне копіювання всіх важливих файлів  та даних у хмару забезпечує критично важливий додатковий захист. Ви неймовірно ризикуєте, якщо зберігаєте дані в одному місці: все, що завгодно, починаючи стихійним лихом і закінчуючи раптовим відключенням електроживлення та атакою шкідливих програм, може будь-якої миті залишити вас з порожніми руками. Хмара дозволяє створювати резервні копії даних на декількох серверах у різних місцях, що робить цю послугу незамінною для бізнесу.
  • Захист та безпека даних.  Так само, хоча деякі вважають інакше, служби хмарних обчислень забезпечують чудовий  захист   конфіденційних даних. Можна припустити, що безпечніше розмістити інформацію там, де вона буде на увазі, але радимо розглядати хмару як банківське сховище. Постачальники хмарних послуг надають пріоритет безпеки та захисту даних з використанням шифрування. Крім того, в більшості випадків ви зможете встановити власні хмарні налаштування безпеки. Подібно до того, як банківський сейф призначений для найбільш безпечного зберігання цінностей, так і хмарне сховище призначене для безпечного зберігання даних.
  • Масштабованість.  Хмарні обчислення дозволяють організаціям гнучко адаптуватися до розширення або, у деяких випадках, до скорочення діяльності. Чим більше обсяги вашого бізнесу, тим більше місця, часу та грошей потрібно для управління ним. Можливість використання хмари при необхідності забезпечує віртуальне середовище для сприяння цьому зростанню. З іншого боку, якщо справи компанії йдуть не дуже добре, вам не доведеться платити за обладнання або ресурси, які більше не потрібні, оскільки послуги хмарних обчислень дають можливість платити тільки за те, що використовується.
  • Гнучкість.  З даними, що зберігаються у хмарі, можна працювати з будь-якої точки світу. Традиційна концепція робочого місця продовжує швидко трансформуватися, і хмарні обчислення відіграють у процесі фундаментальну роль, дозволяючи компаніям вести діяльність віртуально. Хмарні обчислення також спрощують доступ до файлів та даних з мобільних пристроїв.
  • Сумісна праця.  Аналогічно можливість не тільки зберігати ваші файли в хмарі, але й створювати чи редагувати їх там сприяє більш ефективній  спільній роботі . Завдяки хмарним обчисленням десять осіб можуть працювати в різних місцях над тим самим документом, що робить організацію та управління ресурсами в команді простіше, ніж будь-коли.

Плюси хмарних обчислень для особистого користування

За межами офісу також є безліч способів використання хмарних рішень. Найбільш очевидною перевагою є, звісно, ​​економія місця. Якщо ви не використовуєте хмарне сховище, більшість файлів, напевно, зберігаються на вашому комп’ютері або смартфоні. Якщо не вистачає місця на пристрої, ви використовуєте зовнішній жорсткий диск, а коли закінчується місце на ньому, отримуєте ще один і таке інше. Несподівано стає дуже складно знайти той старий документ, який вам терміново знадобився.

Перенесення файлів у віртуальне сховище, яке не займає місце у ваших особистих пристроях, допоможе вам організувати та контролювати всі дані, а також заощадити на купівлі нового обладнання. Перенесення основного обсягу файлів у хмару також допоможе підвищити продуктивність комп’ютера.

Ділитись файлами з близькими стає набагато простіше, тому ви можете, наприклад, створити спільний фотоальбом, до якого може отримати доступ будь-який член вашої родини.

Ось чому Dropbox створює перший у світі  розумний робочий простір . Воно поєднує дані та інструменти, якими ви користуєтеся, та забезпечує зручний доступ до них за допомогою  програми Dropbox  для підвищення продуктивності. Більше не потрібно перемикатися між платформами, додатками та типами даних: розумний робочий простір надає єдине місце для їх використання та гнучкого управління ІТ .

Переваги хмарних обчислень і для особистого, і для професійного використання є очевидними: їх використання може підвищити продуктивність, покращити організацію процесів, полегшити спільну роботу, а також скоротити витрати, зберігаючи при цьому ваші дані в безпеці.

Оцініть статтю
Додати коментар