Формати файлів – основа роботи з цифровими фотографіями.Smartik розповість вам про всі основні формати графічних файлів.
RAW.
Формат файлів, що містить необроблену інформацію, що надходить безпосередньо з матриці фотокамери. Ці файли не обробляються процесором камери (на відміну від JPG) та містять оригінальну інформацію про зйомку. RAW може бути стиснутий без втрати якості.
Переваги RAW очевидні – на відміну від JPG, який був оброблений в камері і вже збережений зі стиском даних – RAW дає найширші можливості обробки фотографії і зберігає максимальну якість.
Нотатка. Різні виробники фототехніки використовують різні алгоритми для створення RAW у камерах. Кожен виробник вигадує власний дозвіл для свого RAW-файлу – NEF – Nikon, CR2 – Canon …
JPEG (він же JPG).
Це найпоширеніший формат графічних файлів.
Свою популярність JPG заслужив на гнучку можливість стиснення даних. За потреби зображення можна зберегти з максимальною якістю. Або стиснути його до мінімального розміру файлу передачі по мережі.
У JPG застосовується алгоритм стиснення із втратою якості. Що нам це дає? Явний мінус такої системи – втрата якості зображення під час кожного збереження файлу. З іншого стиснення зображення вдесятеро спрощує передачу даних.
На практиці збереження фотографії з мінімальним ступенем стиснення не дає видимого погіршення якості зображення. Саме тому JPG – найпоширеніший і найпопулярніший формат зберігання графічних файлів.
TIFF.
Формат TIFF дуже популярний для зберігання зображень. Він дозволяє зберігати фотографії в різних колірних просторах (RBG, CMYK, YCbCr, CIE Lab тощо) та з великою глибиною кольору (8, 16, 32 та 64 біт). TIFF широко підтримується графічними програмами та використовується в поліграфії.
На відміну від JPG, зображення в TIFF не буде втрачати як після кожного збереження файлу. Але, на жаль, саме через це TIFF файли важать у рази більше за JPG.
Право на формат TIFF зараз належить компанії Adobe. Photoshop може зберігати TIFF без поєднання шарів.
PSD.
Формат PSD використовується у Photoshop. PSD дозволяє зберігати растове зображення з багатьма шарами, будь-якою глибиною кольору та у будь-якому колірному просторі.
Найчастіше формат використовується для збереження проміжних або підсумкових результатів складної обробки із можливістю зміни окремих елементів.
Також PSD підтримує стиснення без втрати якості. Але велика кількість інформації, яка може містити PSD файл, сильно збільшує його вагу.
BMP.
Формат BMP один із перших графічних форматів. Його розпізнає будь-яка програма, що працює з графікою, підтримка формату інтегрована в операційні системи Windows та OS/2.
BMP зберігає дані з глибиною кольору до 48 біт та максимальним розміром 65535×65535 пікселів.
На даний момент формат BMP практично не використовується ні в інтернеті (JPG важить у рази менше), ні в поліграфії (TIFF справляється з цим завданням краще).
GIF.
Формат GIF був створений на зорі інтернету для обміну зображеннями. Він може зберігати стиснуті без втрати даних зображення у форматі до 256 кольорів. Формат GIF ідеально підходить для креслень та графіків, а також підтримує прозорість та анімацію.
Також GIF підтримує стиснення без втрати якості.
PNG.
Формат PNG створено як для покращення, так і для заміни формату GIF графічним форматом, який не потребує ліцензії для використання. На відміну від GIF, PNG має підтримку альфа-каналу і можливість зберігати необмежену кількість кольорів.
PNG стискає дані без втрат, що робить його дуже зручним для зберігання проміжних версій обробки зображень.
JPEG 2000 (або JP2).
Новий графічний формат, створений для заміни JPEG. При однаковій якості розмір файлу у форматі JPEG 2000 на 30% менше, ніж JPG.
При сильному стисканні JPEG 2000 не розбиває зображення на квадрати, характерні для формату JPEG.
На жаль, на даний момент цей формат мало розповсюджений і підтримується тільки браузерами Safari і Mozilla/Firerox (через Quicktime).