Що таке NFT: пояснюємо простими словами

Технології

Сьогодні ми трохи поринемо у світ сучасного мистецтва, розберемося в тому, що таке NFT, як їх створити, і як заробляти на NFT.

Якщо останній рік ви провели не в лісі, то, напевно, стикалися з поняттям NFT. Про NFT картинки трубять буквально на кожному кроці, їх піарять знаменитості, ними цікавляться прості користувачі, а самі NFT-токени можуть принести мільйони доларів своїм власникам. Прості приклади цього вже давно перед очима — NFT-токен з першим твітом в історії Твіттера, зробленим засновником компанії Джеком Дорсі, був проданий майже за 3 млн євро, а знаменита на весь світ гіфка кота, що летить, Nyan Cat пішла з молотка за 600 тисяч доларів.

Ну добре. Авторські права існують не перший день, а об’єктом цілком може стати і мем. Тому ситуацію з Nyan Cat ще можна якось пояснити по-старому. Але як можна продати твіт? Вся справа в тих самих NFT. Сьогодні ми розберемося в тому, що це за токени, як їх створити і як заробляти на NFT.

Що таке NFT

Давайте почнемо з простої та зрозумілої кожному аналогії. Уявіть собі, що ви купуєте квартиру. Інформація про покупку вноситься до держреєстру, де фіксується новий власник квартири, дата вчинення угоди, дані квартири та ваші власні дані. Власне, цим і займається NFT.

Абревіатура NFT розшифровується як Non-fungible token – незамінний, а якщо ще простіше унікальний токен. Вперше вони з’явилися ще у 2017 році на блокчейн- платформі Ethereum. Щоправда, на відміну від біткоїну, ефіру та інших криптовалют, NFT — це унікальний об’єкт зі своєю власною ціною, що не має аналогів.

Пам’ятаєте наш приклад із квартирою? Запис у держреєстрі про продаж квартири також унікальний, а саму квартиру ви можете оцінити в будь-яку цифру. Інше питання в тому, що з вашою ціною повинен погодитися покупець, і тільки в цьому випадку угода буде здійснена. Також із NFT. Він засвідчує, що об’єкт цифрового простору належить саме вам. І так само, як з квартирою, ви можете продати його будь-кому за будь-якою ціною. Точніше, по суті, здебільшого ви продаєте не сам об’єкт, а лише унікальний токен, який на нього посилається. Але про це ми поговоримо трохи нижче.

Це може бути гіфка Nyan Cat, і перший в історії твіт. А може бути jpg-зображення Everydays: The First 5000 Days — колаж із 5000 тисяч картин художника Beeple, який цього року було продано майже за 70 млн доларів. По суті, NFT – це цифровий аналог документа, що засвідчує ваше право на якийсь об’єкт. У нього вшиті дані про власника та той самий набір прав, що надається токеном.

Як заробити на NFT і навіщо вони потрібні

Попит на цифрові товари виник задовго до приходу NFT. Багато геймерів купували скіни в CS:GO , Dota 2 та безлічі інших ігор. Причому вартість таких скінів часто виражалася у не символічних цифрах. Звичайно, на той час користувачі купували не NFT, а програмний код скіна, але суті це майже не змінює.

Ще більші гроші крутяться там, де йдеться про колекційні товари. Тут можна згадати найдорожчі NFT. Це і вже згадуваний вище колаж Everydays: The First 5000 Days вартістю майже 70 млн доларів, і бейсбольну картку T206 Honus Wagner, що пішла з молотка за 3,25 млн доларів, і проект The Merge, що став справжнім рекордсменом, приніс його млн 91 доларів.

Уявіть, що ви маєте унікальну бейсбольну картку. А може, ви пишете картини, колекціюєте марки або займаєтеся створенням ігрових персонажів. Вся ваша творчість може бути продана у цифровому вигляді за допомогою NFT. Хоча саме застосування NFT набагато ширше. Унікальні токени можуть бути корисними і в робочих завданнях. Наприклад, вони можуть засвідчувати ваше право на отримання унікальної інформації або доступ до закритого клубу.

Але заробітку на NFT необов’язково створювати щось нове. Як і у випадку з будь-яким активом, ціна NFT токену на певний об’єкт з часом змінюється, і ви цілком можете інвестувати — вкладати свої гроші в проект за низом ринку, і продавати по верху, тим самим заробляючи на різниці в ціні. Але, як і з будь-якими інвестиціями та спекуляціями, жодних гарантій, що ви зможете заробити на таких діях, немає. Інвестиції – це завжди ризик, і NFT тут не є винятком.

Ще один приклад можливого застосування NFT – покупка цифрових квитків на концерт, футбольний матч чи будь-який інший захід. Вони можуть використовуватися як сувеніри або, наприклад, автограф знаменитості. Варіантів застосування NFT просто море, і їхній потенціал дійсно величезний.

При цьому, як і будь-який блокчейн-проект, NFT не прив’язаний до одного сервера. Усі операції з токенами розподілені по сотням тисяч систем по всьому світу. Будь-які операції з NFT фіксуються кожним комп’ютером мережі, а дані про них може переглянути будь-хто. По суті, купуючи NFT, ви заявляєте про своє право на цифровий об’єкт на весь світ і ця інформація залишиться в мережі назавжди.

Підводне каміння NFT

Проблема в тому, що використання NFT не відкидає можливості шахрайства. Незважаючи на абсолютну прозорість роботи з токенами, їхнє створення зовсім не гарантує того, що автор справді володіє об’єктом власності. Причому трапляється така ситуація досить часто.

Крім того, потрібно врахувати, що в NFT можуть бути прописані різні права покупця токена. Іншими словами, замість права власності на об’єкт у ньому може говорити лише про можливість використовувати його, причому іноді навіть без права отримання прибутку від такого використання. Хоча, звичайно, в цьому немає нічого страшного, якщо NFT купується саме для цього, і по суті ви просто хочете залишити про себе пам’ять у цифровому просторі.

Більшість NFT-токенів зазвичай посилаються на певний об’єкт, що знаходиться на конкретному сервері. Але що станеться, якщо ви купите NFT, а сервер переїде на інший домен або зовсім піде в офлайн. В цьому випадку NFT-токен більше не посилатиметься на куплений вами об’єкт. І добре, якщо така ситуація виникне через випадковий збій. Насправді ж, вона може бути цілком зловмисними діями.

Ще один момент стосується можливого плагіату, від якого NFT не страхує. Так, одного разу створений NFT-токен не можна підробити, ні вкрасти. Але не варто забувати, що це не фізичний і навіть не віртуальний об’єкт продажу. Чи це максимально захищений сертифікат про право на даний об’єкт. Тому зловмиснику нічого не варто скопіювати прив’язаний до NFT об’єкт і створити власний токен на цю копію. Тим більше, що копія в інтернеті — поняття дуже тяжке.

Невеликою страховкою на випадок купівлі NFT на неоригінальний об’єкт може стати використання спеціалізованих онлайн-майданчиків, які беруть він захист авторських прав творця контенту. Але повної гарантії тут не зможуть надати навіть вони.  

Як створити NFT

Ось ми й підійшли до найцікавішого — як створити NFT токен. Для створення NFT можна використовувати будь-яку спеціалізовану платформу типу OpenSea. Крім реєстрації там вам знадобляться гаманець у системі Ethereum і, власне, цифровий контент, до якого ви прив’язуватимете токен.

Алгоритм створення NFT залежить від обраної платформи. Але для цього потрібно авторизуватися в системі через гаманець Ethereum, створити колекцію і завантажити в неї потрібні зображення, анімацію, музику або навіть 3D-анімацію. Наприклад, той самий OpenSea підтримує файли форматів JPG, PNG, GIF, SVG, MP4, WEBM, MP3, WAV, OGG, GLB, GLTF і вагою трохи більше 100 Мбайт.

Після цього необхідно додати опис та посилання на об’єкт, а також встановити основні параметри токена та натиснути кнопку «Створити». Токен відправляється на верифікацію, після проходження якої можна продати.

Що стосується самого токена, то його незамінність забезпечується унікальним поєднанням об’єкта, до якого він прив’язаний, і вашого ідентифікатора в системі або унікального ключа, що підписує будь-який токен, що проходить через ваш аккаунт. Власне, саме завдяки такому індивідуальному підпису будь-який користувач може простежити весь шлях, який пройшов NFT з моменту появи, і всіх власників цього сертифіката.

Крім вашого ідентифікатора та даних про об’єкт токена, всередині NFT є ряд параметрів, що описують, що може робити власник сертифіката. Головні з них це resellable і copyright_transfer. Перший відповідає за можливий перепродаж токена, а другий за передачу авторських прав на об’єкт його власнику. Причому якщо copyright_transfer має статус false, то, по суті, ви купуєте лише своє місце в історії і можливість перепродажу токена (якщо це допускає параметр resellable). Жодної можливості навіть скопіювати прив’язаний до нього файл немає.

Висновки

Багато користувачів, та чого гріха таїти, і деякі журналісти помилково ставлять знак рівності між NFT та цифровим об’єктом. Але насправді NFT є цифровим сертифікатом, що позначає ваші права на зображення, анімацію, музику або будь-який інший об’єкт. При цьому такий сертифікат далеко не завжди означає перехід до виняткових прав на контент.

Наприклад, за допомогою NFT-токену можна передати вам право слухати якісь треки, відвідати певний захід або банально вписати своє ім’я в історію якогось мему. При цьому жодного права власності на сам об’єкт ви не отримаєте. Існують і зворотні ситуації, коли NFT засвідчує саме факт купівлі виняткових прав на об’єкт. Причому останнім часом все частіше зустрічаються ситуації, коли за допомогою NFT продаються не тільки цифрові активи, але й речі, що цілком відчутуються, і навіть інтелектуальна власність на всілякі ноу-хау.

Оцініть статтю
Додати коментар