Тимчасово позбавте себе від факторів, що відволікають, або захистіть дітей від небажаного контенту в Мережі.
Всі наведені нижче способи блокують доступ до вибраних вами сайтів через будь-які браузери. Підкований користувач комп’ютера зможе обійти таке блокування. Але для боротьби з прокрастинацією та контролю над дітьми цих заходів має вистачити.
Як заблокувати сайт на рівні роутера
У багатьох налаштуваннях маршрутизаторів можна керувати чорним списком сайтів. Доступ до доданих до нього URL-адрес блокується для всіх пристроїв, підключених до роутера по мережі Wi-Fi. Щоб розблокувати будь-який сайт, достатньо видалити його адресу зі списку.
Перевірте, чи ваш маршрутизатор надає можливість блокування. Для цього зайдіть в його налаштування: наберіть у браузері 192.168.0.1 або іншу адресу, вказану на нижній стороні роутера, та введіть логін та пароль для входу . Потім пошукайте розділ “Фільтр”, або “Керування доступом”, або іншу близьку за змістом назву.
Якщо ви знайдете меню з налаштуваннями чорного списку, відкрийте його та додайте адреси небажаних сайтів. Навколо мають бути підказки, які допоможуть вам розібратися.
Це найшвидший спосіб обмежити доступ до інтернет-ресурсів відразу для всієї Wi-Fi техніки в приміщенні. Але якщо ви бажаєте заблокувати сайт лише для вибраних пристроїв або навіть окремих користувачів, погляньте на такі варіанти.
Як заблокувати сайт у Windows
1. За допомогою hosts-файлу
На кожному ПК під керуванням Windows є текстовий файл з ім’ям hosts. Якщо додати до нього будь-які URL-адреси, браузери не зможуть відкривати відповідні сайти.
Щоб відредагувати згаданий файл, спочатку відкрийте програму «Блокнот»: клацніть її ярликом правою кнопкою миші і виберіть «Запуск від імені адміністратора». У вікні блокнота натисніть “Файл” → “Відкрити”, переключіть режим відображення з “Текстові документи” на “Всі файли” і виберіть файл hosts, що знаходиться за адресою C:WindowsSystem32driversetc.
Коли відкриється hosts-файл, опустіться вниз тексту та додайте одну або кілька адрес сайтів, які хочете заблокувати, у такому форматі: 127.0.0.1 URL. Після цифр обов’язково ставте пробіл, замість URL-адреси вводьте адресу сайту без частини https:// . Якщо ви додаєте кілька записів, кожну вводите з нового рядка. Приклад:
Після додавання адрес збережіть файл і перезавантажте комп’ютер, щоб застосувати зміни.
Якщо ви бажаєте розблокувати сайти, знову відкрийте hosts-файл і видаліть зроблені записи.
2. Через спеціальне ПЗ
Якщо ви хочете заблокувати відволікаючі сайти, щоб не прокрастинувати , зверніть увагу на безкоштовну утиліту Cold Turkey. Ви можете додати до неї кілька URL-адрес і призначити час, на який вони будуть недоступні на вашому комп’ютері. Поки цей термін не закінчиться, ви не зможете скасувати блокування.
У Cold Turkey є також платна версія, яка дозволяє блокувати не тільки сайти, але й програми, що відволікають.
3. За допомогою функцій батьківського контролю
Цей спосіб найкраще підходить для батьків, які бажають захистити дітей від порнографії та іншого контенту для дорослих. За допомогою функцій батьківського контролю Windows можна створити список сайтів, які будуть заблоковані, і ввімкнути автоматичне блокування всіх сайтів для дорослих. Усі обмеження діятимуть лише для дитячого профілю та не торкнуться вашого облікового запису.
Розглянемо блокування сайтів для дитячого профілю з прикладу Windows 10. У попередніх версіях ОС процедура може відрізнятися, але загальний порядок буде схожим.
Перейдіть до розділу “Пуск” → “Параметри” → “Облікові записи” → “Ваші дані” і переконайтеся, що ви увійшли до системи через обліковий запис Microsoft: на екрані повинен відображатися ваш email. Якщо ні, зареєструйте свій обліковий запис.
Далі виберіть на бічній панелі «Сім’я та інші люди» і натисніть «Додати члена сім’ї». У наступному вікні додайте обліковий запис дитини за допомогою підказок системи. У процесі вам потрібно буде підключити до неї будь-яку поштову скриньку, відкрити її та підтвердити реєстрацію нового профілю.
Потім поверніться в меню «Сім’я та інші люди» та клацніть «Управління сімейними налаштуваннями через інтернет».
На відміну від старих версій ОС, де всі параметри профілів знаходяться в одному розділі, подальше налаштування Windows 10 відбувається на сайті Microsoft. Коли відкриється сайт, авторизуйтесь через свій обліковий запис та відкрийте розділ «Сім’я». Побачивши профіль дитини, натисніть поряд з нею на «Обмеження на вміст».
Перейдіть до розділу «Перегляд веб-сторінок». Тут можна ввімкнути автоматичне блокування сайтів за допомогою перемикача «Блокувати неприпустимі веб-сайти» та занести вручну обрані сайти до списку «Завжди забороняти».
Ці обмеження діятимуть лише для браузерів Microsoft Edge та Internet Explorer. Інші браузери в дитячому профілі будуть повністю заблоковані.
Як заблокувати сайт у macOS
1. За допомогою hosts-файлу
macOS, як і Windows, блокує адреси сайтів, внесені користувачем до системного hosts-файлу. Вам потрібно лише відкрити цей файл та додати небажані URL-адреси. Браузери не будуть їх відкривати доти, доки ви не видалите ці адреси з hosts-файлу.
Для початку відкрийте цей файл. Для цього запустіть утиліту «Термінал» (Finder → «Програми» → «Утиліти» → «Термінал»), введіть sudo /bin/cp /etc/hosts /etc/hosts-original та натисніть Enter. Коли з’явиться запит пароля від вашого облікового запису, введіть його і натисніть Enter. Потім введіть sudo nano /etc/hosts і знову натисніть Enter. Якщо потрібно, знову введіть пароль.
Коли відкриється hosts-файл, опустіться вниз тексту та додайте одну або кілька адрес сайтів, які хочете заблокувати, у такому форматі: 127.0.0.1 URL. Після цифр обов’язково ставте пробіл, замість URL-адреси вводьте адресу сайту без частини https:// . Якщо ви додаєте кілька записів, кожну вводите з нового рядка. Приклад:
Додавши всі необхідні адреси, натисніть Control + X, щоб вийти з файлу hosts. Перезапустіть комп’ютер, щоб зміни набули чинності.
Якщо ви бажаєте розблокувати сайти, знову відкрийте hosts-файл і видаліть зроблені записи.
2. Через спеціальне ПЗ
Безкоштовна та дуже проста утиліта SelfControl дозволяє блокувати будь-які сайти на вказаний вами час. Поки воно не закінчиться, ви не зможете відкривати їх у браузері, навіть якщо видаліть програму або перезавантажте Mac. Відмінний спосіб боротьби з відволікаючими ресурсами Мережі.
Крім того, вищезгадана Cold Turkey, яка працює схожим чином, також є у версії для macOS.
3. За допомогою функцій батьківського контролю
Механізм батьківського контролю у macOS дозволяє обмежити доступ до вибраних сайтів лише для одного користувача комп’ютера. Наприклад, вашої дитини. Інші користувачі можуть заходити на всі сайти без обмежень.
Щоб настроїти блокування, відкрийте меню Apple і перейдіть до розділу «Системні налаштування» → «Батьківський контроль». Додати новий обліковий запис для вашого чада.
Після цього клацніть на доданому профілі та перейдіть на вкладку «Веб». Тут ви можете вибирати, які сайти будуть доступні дитині під його обліковим записом, а які ні.