Telegram – месенджер популярний у вузьких колах. І це дивно як мінімум тому, що у нього є все, щоб стати найпопулярнішим на планеті додатком для спілкування та отримати на свою честь фільм! Одіозний творець, крутий рівень захисту даних, лаконічний стильний інтерфейс із натяками на крадіжку авторської ідеї та навіть проблеми із законом. Telegram спрямований на іноземну аудиторію, але якщо він все-таки доступний на території Росії та України, то не бачу причин ним не скористатися. Під катом ви знайдете пост обожнювання месенджера Telegram.
Історія створення
(З цієї частини у майбутньому буде написано сценарій фільму «Telegram та його велике плавання»)
Проект народився у 2013 році як експеримент Павла Дурова. Він вирішив протестувати MTProto – технологію шифрування листування, створену Миколою Дуровим, – при великих навантаженнях. Таким чином, у 2013 році світ побачив першу версію програми. Офіційних версій лише кілька, але оскільки код відкритий, ентузіасти наклепали вже цілий вагон для всіх у світі осей.
Однієї лютневої ночі, коли WhatsApp ліг на 4 години відпочити, Telegram встановили 5 мільйонів разів. Він став додатком, що найбільш завантажується в AppStore «на заміну». І до лютого 2014 став таким у 48 країнах. Ще раніше, а саме на перший день після запуску найпершого варіанта програми для iOS, засновник WhatsApp Ян Кум вирішив вколоти Павла і сказав, що він вміє тільки копіювати, і у нього ніколи не було і не буде оригінальних ідей.
Після скандалу з відходом Павла з «ВКонтакті» та «несумісністю Росії з інтернет-бізнесом» почалися суди та позови. Творцю ВК висунули претензії через те, що він «розкрадав акціонерні гроші». Адже робота над Telegram спочатку велася в тій самій будівлі, з тими самими людьми, у робочий час працівників соціальної мережі. На що акціонери UCP просто викупили частину акцій Телеграма, яка належала одному із співзасновників програми. І, звичайно ж, отримали позов у відповідь. А як усе вирішилося, ви вже й самі читали, отут . Щоправда, під час судових розглядів було створено клон програми, який буквально днями перестали підтримувати.
У листопаді 2013 Павло пропонував 3 мільйони за версію Telegram на WindowsPhone. У грудні 2013 року Дуров вже побалував натовп гострими заявами із серії «розшифруйте моє листування з братом — отримайте 200 тисяч доларів у біткоінтах». Шматок зашифрованого тексту було опубліковано на сайті, але його ніхто і не розшифрував. І ось днями було обіцяно 300 тисяч доларів тому, хто зможе розшифрувати листування двох роботів Пола та Ніка. Конкурс триватиме до 4 лютого 2015 року. І якщо ви молодий хакер, якому не завадять гроші, саме час приступати ламати код Дурова.
Після цієї бурхливої передісторії настав час дізнатися, чим же цей Телеграм такий гарний і що він уміє.
Що вміє
Telegram — програма, яка має замінити обмін звичними повідомленнями. SMS, Hangouts, Viber, WhatsApp, може навіть Gmail. Адже пересилати можна не лише текст, а й файли різних форматів – від картинок до документів. Програма прив’язується до номера телефону, надходить перевірочне повідомлення з кодом (на мобільній версії Android код підтягується автоматично). Спілкуватися можна як з конкретними користувачами, які вже встановили програму, так і організовувати групові чати до 200 осіб і відправляти запрошення із закликом встановити собі цю крутотенюшку. Ще раз – двісті чоловік у чаті! Розробники вважають це однією з найголовніших фішок своєї програми.
Завдяки захищеності месенджера та захисту від перехоплення додаток став популярним у Гонконгу під час протестів. Спочатку про мітинг домовлялися через Facebook, але цю інформацію легко отримати.
Останні оновлення принесли ще й можливість обмінюватися повідомленнями як у Snapchat, тобто секретні чати. Можна вставити часовий проміжок, через який надіслане повідомлення самоліквідується. А якщо ви надумаєте зробити скріншот, про це надішле повідомлення відправнику. 15 жовтня 2014 року була додана підтримка користувачів, так що тепер один з одним можна зв’язуватися в Telegram навіть якщо ви не знаєте номери мобільного.
Ніби варто очікувати в 2014 році режим «невидимості». Поки що навпроти користувача світиться зелений кружечок або напис online. Є можливість створення голосових повідомлень і дзвінків.
Особливості
– Це дев’ять основних стовпів месенджера, які виділяють самі розробники, ілюструючи картинками.
Приватність та безпека
Відразу два важливі пункти. Саме захист повідомлень від перехоплення та сторонніх очей став основою популярності месенджера. Після множинних витоків інформації, які одна за одною відбуваються цього року, хочеш-не хочеш тричі подумаєш, чим би таким скористатися, щоб фотографії котиків у Мережу не втекли. Тому важливо знати, що листи в Telegram міцно-міцно зашифровані (за їх розшифровку он грошей скільки обіцяють) і вони можуть самоліквідуватися.
Дані в дата-центрах зберігаються на дисках у зашифрованому вигляді, кожен кластер зашифрований окремим ключем, який зберігається в іншому кластері під іншою юрисдикцією. Тобто навіть якщо хтось руками дістанеться цих дисків, їм ще доведеться мозок зламати, щоб ваші повідомлення перечитати. А повідомлення, що самоліквідуються, не зберігаються ніде. До свободи слова та її захищеності Дурови ставляться по-особливому. Саме тому хлопці, здається, щороку влаштовуватимуть такі хакерські конкурси, щоб виявити пролом у системі. Переможець йтиме з грошима, а сервіс стає все більш захищеним.
Хмарна структура
Для збереження інформації використовуються віддалені сервери, тому доступ до повідомлень можна отримати з усіх пристроїв. У моєму випадку листування я можу прочитати як із ноутбука на Windows, так і зі смартфона на Android.
Швидкість
Дата-центри розташовані в різних містах-країнах-континентах, кожен має свою юрисдикцію. Повідомлення надсилаються за секунду. Чи менше. Розробники стверджують, що їх сервіс найшвидший. Він точно швидше відправлення стандартних повідомлень та пошти. А в решті месенджерів рахунок і так йде на частки секунди.
Всеосяжність
Не найправильніше слово, але це те, що сервери розкидані по світу. Щоб забезпечити стабільно високу швидкість роботи та складності для хакерів. Немає спільного центру, є п’ять дата-центрів, які відповідають за певний регіон.
Відкритість
Відкритий код Telegram і API MTProto дають можливість кожному бажаючому поколупатися і створити свою, покращену або доповнену версію. Неофіційних версій — хоч греблю гати. Щоб хоч одна з них стала офіційною, працівники компанії дивитимуться на вашу саморобку та вирішуватимуть, чи можна їїдо рани прикладати назвати повноцінною і чи дотягує вона за рівнем крутості. Використовувати в комерційних цілях MTProto можна, але тільки в тому випадку, якщо гроші не розподіляються між акціонерами. Коротше кажучи, використовувати Mail.ru api не дозволили.
Безкоштовність
На тлі гіркого досвіду Дурова проект не продається та не купується. Свого часу Павло зробив щедру пожертву, і тепер додаток грошей не потребує. Поки що. У майбутньому, якщо чорний день прийде, була інформація, що може бути запроваджено необов’язкові платні функції, але з факт. Швидше за все, проект житиме з інвестицій. Навіть рекламу обіцяють не запроваджувати. А реєстрація у Телеграмі була, є та буде безкоштовною. Діти за безпеку спілкування та просувають його в маси.
Кросплатформеність
Незважаючи на те, що офіційних клієнтів лише три, добрі самаритяни напоювали своїх версій для будь-якої платформи, навіть для Linux. А якщо вам щось не подобається, беріть у руки клавіатуру та пишіть свою версію.
Потужність
Телеграм не має обмеження щодо кількості надісланих у день повідомлень, документів, картинок або часу використання програми. Спілкуйтесь хоч 24 години на добу. Ну, і 200 людей у чаті, двісті! Один загальний чат на всю компанію.
Підтримка
Це останній пункт, про який варто знати, і послом доброї волі якого я є. Що більше ви розповідаєте про Telegram, то більше людей знають про безпечне спілкування всередині Інтернету. Розробники не ведуть фейсбук-сторінку, мало спілкуються «ВКонтакті», але мають офіційний твіттер, де вони часто відповідають на запитання та обговорюють перспективу розвитку свого проекту. Якщо цікаво подивитися, вам сюди .
Епілог-інструкція
Список всіх програм Телеграм для своєї платформи можна переглянути тут . Вам необхідно завантажити програму, підв’язати до свого номера та знайти друзів у списку людей, які вже встановили програму. Якщо знайомих мало, запросіть їх повідомленням або налаштуйте нік і опублікуйте його в твіттері, щоб вас було легко знайти. І пам’ятайте — вас легко знайти, але важко зламати! Приємного спілкування.